הגיגים לשבת: חצי הכוס המלאה – פסיקת ביהמ"ש בנוגע לאדמות הציבור של ביה"ס החקלאי

 

ביהמ"ש המחוזי בחיפה בשבתו כביהמ"ש לעניינים מינהליים דחה לפני מספר ימים את העתירה שהוגשה בעניין התכנית לשינוי יעוד אדמות מתחם ביה"ס החקלאי.

19 עמודים של אכזבה – אין דרך אחרת לתאר זאת.

ביהמ"ש קיבל את הטענה כי השטח הועבר להתאחדות האיכרים (ולחל"צ – חברה לתועלת הציבור) ממשפחת רוטשילד במסגרת חוזה מותנה לפיו השטח כולו ישמש רק למטרות בית ספר חקלאי. כמו כן, אימץ ביהמ"ש את דו"ח מבקר רשם ההקדשות כי החל"צ לא ממלאת את ייעודה משנת 2009. חרף זאת, בחר ביהמ"ש שלא לייחס לעובדות אלו כל משקל שמכוחן היה להשפיע על הכרעתו. לעיון בהחלטה במלואה – לחצו כאן.

ארבע שנים של מאבק הגיעו כנראה לקו הסיום והסתיימו באכזבה לנוכח החלטת בית המשפט. אך לצד האכזבה, חובה להסתכל על חצי הכוס המלאה ! חשוב לי לפרוס בפניכם את ההישגים הבלתי מבוטלים שהושגו לטובת הציבור ועתיד פרדס חנה כרכור – כי אחרי הכל, זו לא רק השורה התחתונה שמדברת… זו הדרך… וההישגים שנרשמו במהלכה:

את הדרך צעדנו יחד כאמור ארבע (ויותר) שנים !

צעדנו – מתוך אמונה כי זהותה של פרדס חנה כרכור זה ביה"ס החקלאי – וזהותו של ביה"ס החקלאי זאת פרדס חנה כרכור !

צעדנו – מתוך הבנה שלהמשכיות ההיסטורית של נוף התרבות שלנו, תרומה יוצאת דופן ליצירת זיקה בין התושבים לסביבה. כי המתחם כולו בראייתנו הוא נכס ציבורי – תבנית הנוף של כולנו.

צעדנו – למען המשך קיומו של השטח כפי שנתרם ויועד למן הקמת הישוב כי אנו מאמינים (עדיין !) שהוא מהווה עדות למורשת החקלאית המפוארת ומשמר את רוח המקום והזיכרון הקהילתי, זאת לצד התחדשות ותהליכי עיור מואצים בדמות אלפי יחידות דיור חדשות שצומחות בינינו.

צעדנו – כי ביישוב של 41 אלף עולה חשיבותו של המתחם במלואו כמרחב פתוח בתוך מרקם בנוי הולך ומצטופף – ריאה ירוקה שתספק שירותים ציבוריים שונים ומגוונים לרווחת האוכלוסייה המשוועת להם וחסרה אותם.

צעדנו – כי ראינו את 'מקווה ישראל' בפרדס חנה כרכור שלנו ! קרית חינוך ותרבות, מרחבים ירוקים ומבנים היסטוריים כמוזיאונים וגלריות…

כאשר התחלנו לצעוד היינו כ-20 פעילים. לימים, צמחה הפעילות למאבק ציבורי הגדול ביותר שידע היישוב שלנו – למעלה מ-5,000 איש הצטרפו באופן אקטיבי במהלך השנים ותמכו ודחפו ותרמו – יצאו מאזור הנוחות למען ערכי מורשת, תרבות, חינוך, חקלאות, טבע וקהילה.

היו מורדות והיו עליות בשנים הללו, היו מחלוקות, היה רב שיח פתוח ומכיל, היו אמוציות והיו החלטות קשות בדרך.

תוך כדי המאבק על ייעוד האדמות, נחשפנו למהלכים הרסניים נוספים – סגירת ביה"ס לנוער בסיכון (הסדנאות), הרס הגן הבוטני במתחם ביה"ס החקלאי, תכנית המתאר המאיימת להפוך את היישוב לעיר בת כ-85 אלף תושבים… כל אלה הרחיבו את החזית בה פעלנו והוסיפו כובד משמעות בלתי יתואר למאבקנו.

המאבק הזה על הסתעפויותיו חרט על דגל קהילתנו ערכים נוספים חשובים והכרחיים לקיומנו ועתידנו – קיימות, שקיפות, מינהל תקין, שיתוף ועוד.

אמרתי לאורך כל הדרך וקיבלתי לכך חיזוק משמעותי משופטת ביהמ"ש כי אלמלא חתימת ראש המועצה (היוצא) מר חיים געש, על התכנית בהיעדר אישור מליאת המועצה ובחשאיות (כזכור, 5 ימים בלבד לפני הבחירות המקומיות ב-2013) – לא היתה תכנית ! ולא היינו נאלצים לפתוח במאבק.

תמיכתו והובלתו האישית של ראש המועצה (היוצא) מר חיים געש, אפפה את התכנית לכל אורך הדרך והיא שנתנה גושפנקא ציבורית והיוותה בסיס איתן לקידומה הסטטוטורי.

החלטות מוסדות התכנון וביהמ"ש, לצערי, התעלמו מן הפן הציבורי הכרוך בקידומה של תכנית זו ובחרו לשפוט ולהסתמך אך ורק על הפן התכנוני ועל הפן המשפטי, ראיה שהיא צרה וחסרה לטעמי במקרה דנן.

פעלנו מול מוסדות התכנון ופעלנו מול ביהמ"ש ופעלנו בזירה המקומית בכל אמצעי שעמד לרשותנו והשגנו הישגים מרשימים:

אישור פרוגרמה יישובית למבנים ומוסדות ציבור (בראייה לעשרים השנים הבאות).

צמצום משמעותי של היקפי הבניה שביקשו היזמים להקים במתחם החקלאי – למעלה ממאתיים יחידות דיור צומצמו לכ-150.

צמצום שטח הבניה למגורים במתחם משליש לחמישית השטח. היתרה תישאר לטובת הציבור.

הכנת נספח שימור מורחב ומחמיר המצורף לתכנית ומבטיח שמירה על מבנים היסטוריים ברחבי כלל המתחם. זה נכון גם בהקשר לתכנית המתאר היישובית.

ואם יורשה לי – הטמענו בקרב כל התושבים את המודעות לזכות להתנגד ! התנגדויות רבות שהובלתי בשנים הללו לתכניות כה רבות ביישוב – צלחו במלואן וללא ספק למאבק הזה על אדמות ביה"ס החקלאי היתה תרמה מכרעת להיותן !

בשורה התחתונה, קיבלנו הוכחה בלתי מסוייגת כי "ברצותו של ראש הרשות – יהיה… וברצותו לא יהיה…". המאבק שניהלנו חיזק את נחישותי להוביל את היישוב וליישם את הערכים שאני מאמינה בהם יחד אתכם.

הכל מתחיל ונגמר בחזון (שפרשתי בפניכם בחלקו בשורות אלה), במנהיגות בדרכי נועם, בשיתוף הציבור ובשקיפות ולא במלחמות ובעבודה במחשכים. תכנון, בפרט תכנון עירוני מושכל צריך להיות אבן פינה לרגליו של נבחר ציבור מקומי שכן בידין כוח ומשאבים להביא להגשמת החזון –  זאת כוונתי.

הבנייה שתקום במתחם, לעד תהיה לבושתם של נבחרי הציבור שנתנו לכך יד. כשתהיה בידי הזכות – אראה שאפשר אחרת !

תודות בסיום לכל האלפים שצעדו וממשיכים לצעוד איתנו !

תודות לעמותת ב.י.ת.

תודות למועצה לשימור אתרים

תודות לכל התורמים להגשת העתירה המינהלית

מכל הלב והנשמה – אמשיך לפעול למענכם !

 

פורסם בקטגוריה הגיגים לשבת, חדשות ועדכונים, משולחנה של הגר, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

אשמח לשמוע את תגובתכם