כל מה שרציתם לדעת (או לא…) על תקציב המועצה לשנת 2015

שנה אחר שנה יוצאות הודעות לעיתונות המציגות גידול בתקציב וכמו במטה קסם מטשטשים עקבות של קיצוץ מתמשך והרעת שירותים. 20 מיליוני שקלים נוספו לתקציב השנה ובשתיקה הקואליציונית אף אחד לא מגלה שבעצם זו אחיזת עיניים אחת גדולה. להלן העובדות מפי חברת המועצה, הגר פרי יגור, יו"ר האופוזיציה, יו"ר סיעת 'ביחד עם העבודה'.

 עיקר השינויים בתקציב 2015 נובעים מעלות העברת משק המים והביוב לידי הרשות המקומית במאי האחרון. כמו כן, חל קיצוץ משמעותי במרבית סעיפי התקציב, בהם חינוך, ביטחון, אירועים ושירותים מוניציפאליים.

 העברת משק המים והביוב לידי הרשות המקומית

בשנת 2015 נוספו כ-20 מיליוני ₪ לתקציב הרשות המקומית. זה לא מה שהובא לדיון במליאת המועצה – אבל בואו נדבר על זה רגע. ראשית, שאף אחד לא יתבלבל – האחריות לתחום המים והביוב תמיד היתה בידי המועצה, שפשוט בחרה להתנער ממנה. הסכם הבוררות נתן תוקף משפטי לטענה זו וכעת, המועצה לא יכולה עוד להתנער מאחריותה הזו. בהיבט הזה אני מברכת על המהלך, שייטיב עם הציבור. התקציב שנוסף השנה, נוהל בעבר ע"י חברת משאבי מים, כעת עבר לניהולה של המועצה – אך אין בכך ולו שינוי קטן בהיקף השירותים לתושב. אותו שירות שניתן ע"י החברה, הוא אותו השירות שניתן היום בידי המועצה. אז, כן, התקציב גדל… אבל היקף ו/או סוג השירותים עבורכם – ממש לא.

שלושה עקרונות חשובים מבחינתי להמשך ניהול משק המים והביוב בידי הרשות המקומית: הבטחת איכות השירות לתושבים, שמירה על תעריף סביר וללא הפליה והבטחת ייעוד ההכנסות ממתן שירותי המים והביוב להשקעות בתחום. לצערי, בשלב זה, טרם הוצגה למליאת המועצה תכנית עבודה מלאה וסדורה אשר מציבה יעדים להשגת עקרונות אלה, לשיפור השירות לתושב והשקעה בתשתיות לטווח הקצר והארוך.

חשוב להדגיש כי ההליך המשפטי נסתר בשעתו מעיני הציבור ונבחריו. כיום, משנודעו פרטיו, חשוב לשקף לציבור את עלותו הסופית – 25 מיליוני ₪. סכום זה אינו סופי שכן ישנם משתנים נוספים העולים מהסכם הבוררות, שעלותם והשפעתם על התקציב העירוני טרם נודעה, לרבות תביעות כספיות. אז כן, התקציב גדל… אבל גם הגירעון של המועצה…

קיצוץ במרבית סעיפי השתתפות המועצה מתקציבה לצד משרדי הממשלה

המועצה מתהדרת בגידול התקציב שרובו ככולו נובע מהעברת ניהול משק המים והביוב כמו גם משינויים בהקצבות משרדי הממשלה – אבל בואו נדבר על הקצבותיה של המועצה המקומית, מכספי הארנונה של כל אחד ואחת מכם – בואו נתחיל בחינוך – הקיצוץ המשמעותי והחד ביותר – בשנת 2013 השתתפה המועצה והשקיעה מקופתה (לצד תקציבי משרד החינוך) סכום של 15,571,000 ₪. שנה לאחר מכן, 2014, השתתפה המועצה בסכום של 15,568,000 ₪. השנה, שנת 2015, שימו לב (!) – המועצה השתתפה ב-13,123,000 ₪ בלבד !  קיצוץ של 2,445,000 ₪ ביחס לאשתקד.

תראו, זו חכמה מאוד קטנה מה שנעשה שם בספר הזה שנקרא תקציב המועצה. קובעים בתחילת השנה מספרים שיודעים מראש כי בהערכת חסר, מביאים עדכון בסוף שנה עם הביצועים האמיתיים שמראים לכאורה גידול והכל נראה יופי. אחלה בסיס להודעה לעיתונות. אבל בראיית מאקרו – כשמשווים תקציב שנתי נוכחי לתקציב שנתי קודם – אז מתגלות המגמות האמיתיות… כאלה שגם 20 מיליוני ₪ לא יצליחו להסוות.

קיצוצים משמעותיים חלו השנה בהקצבות המועצה מכספי הארנונה שלכם – את מקצתם ריכזתי עבורכם בטבלה שלהלן (תחת הקישור למטה). לצד הקיצוצים כמובן שהיו גם גידולים בכמה סעיפים – למשל סעיפי השכר והמינהל (שכר פקח השדות אשר גדל מ-130,000 ₪ אשתקד ל-170,000 ₪ השנה), גידול של 900% נרשם גם בהכנסות המועצה מקנסות (מ-50,000 ₪ אשתקד ל-450,000 ₪ השנה) וכן, נרשם גידול של 33% בהשקעת הרשות ביחסי ציבור ודוברות.

סיכומו של דבר – הנתונים לפניכם. לשיפוטכם. אני את דעתי נתתי בדיון – לצערי הייתי היחידה שהצביעה נגד התקציב המבזה הזה. תקציב של כלום, של חידלון, של תשלומי חשמל ומים וטלפון והרבה רכבים… אבל אפס בחינוך, אפס בתרבות, אפס בפיתוח תשתיות.

שלכם בנאמנות.

הודעת הדוברות של המועצה

הודעה מאת הגר פרי יגור

פורסם בקטגוריה חדשות ועדכונים, משולחן המועצה, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

אשמח לשמוע את תגובתכם